Yara Farmers Curling Championship 2014

Image 

Yara Farmers Championship 2014 is in it's 31st year of sponsorship here at Dewars Live Active.  The winning rink will be presented with a cheque for £600 and runners-up will receive £120. Prizes will be awarded to High Road Losing semi-finalists, Low Road winners and Runners up and there is also a Ladies Team special prize for the team progressing the furthest. The competition will run from 20th - 24th January.


 
    
  

 Mon 20th

 

 

 

 

 9.00am

  
 R.Stevenson5v4
 B. Gray 
 R. Myles
4v12
 R. Thomson
 
 J. Paul
14v2
 Mrs G. Prentice
 
 S. Cameron
3v11
 B. Grant
 
 BM. Barclay
2v8
 A. Stevenson
 
 M. Turnbull
6v5
 S. Hay
 
 G. Prentice
14v2
 R. Wilson
 
 B. Baird
4v8 Mrs W. Brownlie
 
     
  

11.15am

  
 W. Thomson
9v3
 Mrs S. McLaren 
 W. Graham
6v5
 W. Henderson
 
 

I. Baxter

3v11
 J. Stark
 
 G. Mather
9v4
 R. Mitchell
 
 J. Black
5v6
 J. Stevenson
 
 DM. Sutherland
8v5
 D. Hay
 
 R. Ferguson
5v11
 I. McLaren
 
 B. Alston
1v18
 N. Henderson
 
    

 

  

 1.30pm

 

 

 R. Stevenson
8v3

 R. Myles

 
 B. Gray
3v10
 R. Thomson
 
 J. Paul
11v3
 S. Cameron
 
 Mrs G. Prentice
8v5
 B. Grant
 
 BM. Barclay
5v11
 M. Turnbull
 
 A. Stevenson
7v7
 S. Hay
 
 G. Prentice
5v3 B. Baird
 
 R. Wilson
7v8
 Mrs W. Brownlie
 
     
  

 3.45pm

 

 

 W. Thomson
4v3
 W. Graham
 
 Mrs S. McLaren
2v8
 W. Henderson
 
 I. Baxter
7v7
 G. Mather
 
 J. Stark
9v3
 R. Mitchell
 
 J. Black
5v9
 DM. Sutherland
 
 J. Stevenson
13v2
 D. Hay
 
 R. Ferguson
13v3
 B. Alston
 
 I. McLaren
4v13 N. Henderson
 
  

 

 

 

  

 6.00pm

 

 

 S. Stark
3v8
 R. Clark
 
 D. Russell
7v6
 C. Harvey
 
 JL. Milne
2v11
 A. Russell
 
 C. McGregor
7v3 A. Gall  
 S. Robb
7v7
 G. Shaw
 
 A. Robertson
12v3
 R. Wallace
 
 Mrs B. McIntyre 3v11
 RJ. Robb
 
 D. Donaldson
5v7
 A. Graham
 
  

 

 

 

  

 8.15pm

 

 

 A. Arnot
4v5
 G. Harris
 
 J. Graham
4v6
 M. Silvera
 
 C. Watson
6v6
 R. McGregor
 
 C. Forshaw
7v4
 R. Armstrong 
 C. Hamilton
8v10
 H. Jackson
 
 S. Barr
5v12
 A. Marshall 
 P. McArthur11v5 AM. Davidson  
 WS. Young6v4
 A. Galloway
 
  

 

 

 

  

 Tue 21st

  
  

 9.00am

 

 

 W. Thomson
6v2
 W. Henderson 
 Mrs S. McLaren
4v13
 W. Graham
 
 I. Baxter10v9
 R. Mitchell
 
 J. Stark
6v3
 G. Mather
 
 J. Black
8v3
 D. Hay
 
 J. Stevenson
12v5
 DM. Sutherland
 
 R. Ferguson
0v11
 N. Henderson
 
 I. McLaren
8v3
 B. Alston
 
  

 

 

 

  

 11.15am

 

 

 R. Stevenson
4v2
 R. Thomson
 
 B. Gray
8v3
 R. Myles
 
 J. Paul
10v5
 B. Grant
 
 Mrs G. Prentice
6v6
 S. Cameron
 
 BM. Barclay
0v16 S. Hay
 
 A. Stevenson
4v6
 M. Turnbull
 
 G. Prentice
8v2 Mrs W. Brownlie
 
 R. Wilson
10v2 B. Baird
 
     
  

 1.30pm

 

 

 A. Arnot4v7
 M. Silvera
 
 G. Harris
7v6
 J. Graham
 
 C. Watson
10v3
 R. Armstrong
 
 R. McGregor
9v8
 C. Forshaw
 
 C. Hamilton
4v8
 A. Marshall
 
 H. Jackson
6v10
 S. Barr
 
 P. McArthur
7v4
 A. Galloway
 
 AM Davidson9v6
 WS. Young
 
  

 

 

 

  

 3.45pm 

  
 B. Ferguson
5v6
 R. Mc Gregor 
 W. Paterson
6v7
 R. Forsyth
 
 W. Allison8v5
 J. Goldie
 
 R. Niven
11v3
 P. Fraser 
 Mrs A.Shaw8v7
 G. Smith
 
 I. Jack4v5
 A. Durno
 
    

 

  

6.00pm

 

 

 A. Arnot
9v1
 J. Graham
 
 G. Harris
8v6
 M. Silvera
 
 C. Watson
12v9 C. Forshaw
 
 R. McGregor
7v7
 R. Armstrong
 
 C. Hamilton
6v4
 S. Barr
 
 H. Jackson
4v11 A. Marshall
 
 P. McArthur
6v3
WS. Young
 
 AM. Davidson 7v5
 A. Galloway 
    

 

  

 Wed 22nd

  
  

9.00am

  
 S. Stark
4v7
 C. Harvey
 
 R. Clark
10v5
 D. Russell 
 JL. Milne
6v5
 A. Gall
 
 A. Russell
8v1
 C. McGregor 
 S. Robb
2v14
 B. Wallace
 
 G. Shaw
7v7
 A. Robertson
 
 Mrs B. McIntyre
10v2
 A. Graham
 
 RJ. Robb
5v4
 D. Donaldson 
    

 

  

 11.15am

  
 B. Ferguson3v12
 W. Paterson
 
 R. McGregor
9v3
 R. Forsyth
 
 W. Allison
3v7 R. Niven
 
 J. Goldie
7v5
 P. Fraser
 
 Mrs A . Smith3v10
 I. Jack
 
 G. Smith
4v7
 A. Durno
 
     
  

 1.30pm

  
 S. Stark
9v3 D. Russell
 
 R. Clark
5v4
 C. Harvey
 
 JL. Milne
8v3
 C. McGregor
 
 A. Russell
13v2
 A. Gall
 
 S. Robb
4v9
 A. Robertson
 
 G. Shaw
5v7
 B. Wallace
 
 Mrs B. McIntyre
10v7
 D. Donaldson
 
 RJ. Robb 8v4
 A. Graham
 
    

 

  

 3.45pm

 

 

 B. Ferguson
3v10
 R. Forsyth
 
 W. Paterson
8v5
 R. McGregor
 
 W. Allison9v3
 P. Fraser
 
 
J. Goldie
5v7
 R. Niven
 
 Mrs A. Shaw
3v11
 A. Durno
 
 G. Smith
5v7
 I. Jack 
     
     
  

 K/O Stages

  
  

6.00pm

  
  

High Road

  
  R Niven

4v6

 J Stark 
  A Russell

9v10

 C Watson 
  A Marshall

5v3

 A Robertson 
  J Stevenson

7v4

 A Durno 
  

Low Road

  
  W Allison

11v2

 G Mather 
  JL Milne

1v12

 R McGregor 
  C Hamilton

8v4

 R Wallace 
  DM Sutherland

10v4

 I Jack 
  

Thurs 23rd

  
  

11.00am

  
  

High Road

  
  R Stevenson

7v2

 W Paterson 
  W Thomson

8v5

 G Harris 
  P McArthur

1v7

 N Henderson 
  

v

  
  

Low Road

  
  R Thomson

5v2

 R McGregor 
  W Graham

7v4

 M Silvera 
  AM Davidson

6v7

 I McLaren 
  

v

  
  

1.30pm

  
  

High Road

  
  J Paul

7v6

 R Clark 
  J Stark

10v5

 C Watson 
  A Marshall

8v2

 J Stevenson 
  RJ Robb

4v5

 M Turnbull 
  

Low Road

  
  Mrs G Prentice

4v5

 S Stark 
  W Allison

6v5

 R McGregor 
  C Hamilton

7v2

 D M Sutherland 
  Mrs McIntyre

4v5

 S Hay 
  

5.00pm

  
  

1/4 Finals

  
  

High Road

  
  R Stevenson

5v4

 W Thomson 
  J Paul

3v8

 J Stark 
  A Marshall

8v3

 M Turnbull 
  N Henderson

4v3

 G Prentice 
  

Low Road

  
  R Thomson

3v9

 W Graham 
  S Stark

9v2

 W Allison 
  C Hamilton

3v9

 S Hay 
  I McLaren

8v5

 W Brownlie 
  

Fri 24th

  
  

Semi Finals

  
  

High Road

  
  R Stevenson

5v7

 J Stark 
  A Marshall

4v6

 N Henderson 
  

Low Road

  
  W Graham

7v3

 S Stark 
  S Hay

10v9

 I McLaren 
  

 5.00pm

  
  

FINAL

  
  

High Road

  
  J Stark

7v4

 N Henderson 
  

FINAL

  
  W Graham

Low Road

 S Hay 
  

5v3

  
Image